Тема. Термідоріанський режим.

Тема. Термідоріанський режим.

Мета: розглянути суть термідоріанського режиму на прикладі діяльності Директорії; проаналізувати зміст конституцій 1795, на основі матеріалу про італійський і єгипетський походи ознайомити учнів з особою Бонапарта; пояснити причини державного перевороту 18 брюмера; формувати в учнів навички порівняльного аналізу істо­ричних документів; удосконалювати вміння і навички, необхідні при роботі над оцінкою історичної особи.

Основні знання: державний переворот 9 термідора II року республіки; Конституція 1795 р. як символ влади нової буржуа­зії; внутрішня і зовнішня політика Директорії; умови приходу до влади Наполеона Бонапарта в 1799 р.

Основні поняття й терміни: державний переворот; термідоріанський режим; Директорія; переворот 18 брюмера; консул.

Основні дати й події: 22 серпня 1795 р.— прийняття нової консти­туції; 1796—1797рр.— похід військ Наполеона Бона­парта до Італії; 1798—1799 рр.— єгипетський похід військ Наполеона Бонапарта; 9 листопада 1799 р. (18 брю­мера VIII року республіки) — державний переворот і встановлення консульства;

Особа в історії: Наполеон Бонапарт.

Обладнання: підручник, атлас - карта «Війни наполеонівської Франції 1799—1815 рр.», схе­ма «Війни Франції проти другої коаліції».

  • уроку: комбінований.

Хід уроку:

  1. Організація навчальної діяльності.
  2. Перевірка домашнього завдання.
  1. Історичний диктант :
  1. Санкюлоти – це прості жителі Парижу
  2. Монтаньяри – це фракція у Конвенті, прихильники радикальних перетворень у країні.
  3. Жирондисти – це прихильники революції, представники інтересів буржуазії.
  4. Який епізод Французької революції зображено на слайді? Коли це відбулось?
  5. В якому році було прийнято «Декларацію прав людини і громадянина»
  6. Якобінську диктатуру за новим календарем було повалено……
  7. В якому році у Франції було проголошено республіку?
  8. Які стани існували у Франції напередодні революції7
  9. Перша Конституція у Франції була прийнята у…
  10. Ідейну основу революції підготували такі просвітителі…
  11. Хто був лідером якобінців?
  12. Якобінці – це Виступали за скасування феодальних привілеїв, перетворення Франції на республыку

 

  1. Етап орієнтації
  2. Коло думок

- Які дії якобінців привели їх до краху?

  1. Етап визначення мети.

Розглянути суть термідоріанського режиму на прикладі діяльності Директорії; проаналізувати зміст конституцій 1795, на основі матеріалу про італійський і єгипетський походи ознайомити учнів з особою Бонапарта; пояснити причини державного перевороту 18 брюмера

  1. Етап проектування.

План уроку.

1. Термідоріанський режим. Конституція 1795 р.

2. Внутрішня і зовнішня політика Директорії.

3. Державний переворот 18 брюмера і встановлення консульства.

Постановка проблемного завдання уроку.

Чому стало можливим 18 брюмера Наполеона Бонапарта?

  1. Етап організації і виконання плану роботи
    1. Термідоріанській режим. Конституція 1795 р.

Розповідь учителя.

Починаючи виклад нового матеріалу, учитель відзначає, що усу­нення якобінців від влади й падіння їхньої диктатури пов'язане з дер­жавним переворотом 9 термідора VIII року республіки, акцентуючи при цьому увагу учнів на понятті державний переворот.

Державний переворот – заміна одного правителя іншим насильницьким шляхом.

  • Робота в групах
        • З’ясувати суть економічних заходів термідоріанців.
        • Визначити основні пункти Конституції 1895 року.
        • Охарактеризувати політику колегіального органу – Директорії, яку створили термідоріанці.

Для 1 групи

Економічні заходи термідоріанців

1. Було скасовано Закон про максимум цін.

2. Установлено повну свободу торгівлі, що привело до значного зростання цін.

3. Не допускалися будь-які обмеження вільного підприєм­ництва.

4. На селі було поновлено продаж землі великими ділян­ками за високу ціну.

Висновки

1. Термідоріанці:

— виступали проти реставрації феодально-абсолютистсь­ких порядків;

— використовували владу для свого збагачення;

— вели боротьбу проти народних мас.

2. У країні почався розвиток капіталістичної економіки, вільної від залишків феодалізму.

Для 2 групи

Конституція 1795 р. (Прийнята Конвентом 22 серпня 1795 р.)

За Конституцією 1795 р.

1. У Франції збереглася республіка.

2. Було скасовано загальне виборче право.

3. Вводився майновий ценз на виборах.

4. Законодавча влада належала двом палатам:

•Раді п'ятисот, яка розробляла і пропонувала закони,

•Раді старійшин, яка їх затверджувала.

4. Виконавча влада переходила до Директорії з п'яти осіб

Для 3 групи

Директорія

(Влада Директорії проіснувала з 4 листопада 1795р. до 10 листопада 1799 р.)

1. Конституція 1795 р. надавала великі повноваження ви­конавчій владі — Директорії.

2. У складі Директорії щорічно змінювалася одна людина за жеребом.

3. Постійним членом за час її існування залишався Поль Баррас.

4. Директорія проводила внутрішню політику в інтересах найбільш заможних верств населення — буржуазії, яка нагромадила свої багатства в роки революції.

5. Зовнішня політика Директорії характеризувалася постій­ними війнами.

  • Формування понять

Директорія - особливої колегії з п'я­тьох членів.

  • Коло думок

Попередньою конституцією 1791 року було введено загальне виборче право. Порівняти на основі демократичність 1 і 2 Конституції.

  • Робота з хронологічною таблицею «Зовнішня політика Директорії»

Зовнішня політика Директорії

1795 р. Після низки перемог, скориставшись суперечками між учасниками першої коаліції, Франція підписала мир із Пруссією та Іспанією, внаслідок якого до Франції було приєднано лівий берег Рейну,

1796 р. Наполеона Бонапарта Директорія призначила ко­мандувачем армії в Північну Італію.

Квітень 1796 р. Почався похід «Італійської армії» Напо­леона Бонапарта, що виявився успішним. За шість днів він розгромив сардинську та австрійську армії.

15 травня 1796 р. Між Францією та Сардинським королівством було підписано договір, за яким королівство потрапляло в залежність від Франції.

1798-1799 рр. Похід армії Наполеона (ЗО тис. вояків на 350 суднах) до Єгипту і Сирії з метою утвердитися на Близькому Сході,

1798 р.- Було створено другу антифранцузьку коаліцію у складі Великої Британії, Австрії, Росії, Туреччини, Не­аполітанського королівства, щоби змусити Францію за­лишити завойовані території.

Жовтень 1799 р. Наполеон Бонапарт покинув армію в Єгипті на свого заступника генерала Клеберта і повер­нувся до Парижа.

Червень 1800 р. Австрійські війська було розгромлено в Італії у битві біля Маренго.

1801 р. Росія вийшла з другої антифранцузької коаліції, невдоволена політикою Австрії, та підписала союзницький договір з Францією.

  • Колективна робота за завданням.

Учитель пропонує учням скласти характеристику Наполеона за його висловлюваннями.

Досягайте успіху; я суджу про людей тільки за результатами їхніх дій.

Існують два важелі, якими можна рухати людей, — страх і особи­стий інтерес.

  • без релігії подібне до корабля без компаса.
  • Розповідь вчителя

(підручник)

  1. Етап контрольно – оцінювальний.
  • Колективна робота за завданням.

Підтвердіть або спростуйте наведені твердження.

1. Термідоріанський переворот привів до влади генерала Бонапарта.

2. Виконавча влада в роки термідоріанського режиму належала Директорії.

3. Конституція 1795 р. захищала інтереси нової буржуазії.

4. Укладення миру Франції з країнами другої коаліції зумовлене поразкою французької армії.

5. Директорія запросила Бонапарта до Парижа, щоб передати йо­му владу.

6. Переворот, учинений Наполеоном, називався «18 брюмера VIII ро­ку республіки».

  • Рефлексія «Сьогодні на уроці» :

(учні вибирають питання і дають на них відповіді)

  • Найбільше мене сьогодні вразило….
  1. Підсумок уроку.

У результаті проведеного уроку учні повинні з'ясувати такі моменти:

— буржуазні завоювання Великої французької революції були закріплені Конституцією 1799 р.; .

— політична й економічна влада перейшла до рук буржуазії;

— термідоріанський режим не враховував інтересів усіх верств населення;

— влада Директорії залежала від армії;

— Наполеон Бонапарт виявив себе видатним полководцем, дип­ломатом і політиком.

  1. Домашнє завдання

Чит. §

Підготувати повідомлення про Наполеона.

Категорія: Конспекти уроків із всесвітньої історії | Додав: uthitel (25.12.2018)
Переглядів: 971 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]