Година спілкування Тема. Розумне і змістовне проведення дозвілля.

Година спілкування Тема. Розумне і змістовне проведення дозвілля.

Мета: розповісти учням про змістовне і цікаве проведен-

ня вільного часу, спрямувати їхню діяльність на ко-

рисну і цікаву реалізацію людських захоплень.

Обладнання: анкета для учнів «Сім днів повної свободи».

Коментар: заповнені учнями анкети учитель після проведення

заходу аналізує разом зі шкільним психологом.

Хід заняття

Слово вчителя.

Дозвілля — це час, вільний від роботи, занять, будь-

якого діла. Так пояснює це поняття «Короткий тлумачний

словник української мови». Отже, роботу, заняття, спра-

ви — геть з вільного часу, з дозвілля. Чим же тоді запов-

нити останнє? Грою? Нічогонеробленням? Чи не занадто

звужене змістом це тлумачення?

Нині вчені нараховують близько 500 різних форм і видів

дозвілля. Тут і участь у художній самодіяльності, в роботі

клубів і гуртків за інтересами, заняття спортом, праця

в саду і на городі, конструювання, рукоділля, відвідування

театрів, кіноконцертних залів, бібліотек, парків, музеїв,

подорожі, походи, рибальство і багато-багато інших форм

і видів.

Дозвілля — це дійсно вільний час, змістом якого є реалі-

зація людських захоплень, тобто певна діяльність людини.

Бездіяльне дозвілля — не дозвілля, а відпочинок, під яким

розуміють стан спокою або вид діяльності, що забезпечує

зняття втоми і відтворення працездатності організму.

Яка мета дозвілля? До найпростішої можна віднес-

ти відпочинок. Він буває активним і пасивним. Пасивний

передбачає такі форми занять, ігор, діяльності, при яких

відтворюється здатність людини до праці без перевершен-

ня її попереднього рівня. Прогулянки, пасивні ігри за сто-

лом, легке читання, в’язання, вишивання — усе це мало

що додає до розвитку її продуктивних сил. Останні лише

поновлюються. Воно мало сприяє також і формуванню но-

вих фізичних та психічних якостей особи. Тому пасивний

відпочинок може сприйматися як перерва у роботі, спад

напруги, розслаблення м’язів та психіки. Він є відпочин-

ком від чогось. Правильно використаний, тобто у поєднан-

ні з активною формою, він приносить людині фізичне і мо-

ральне задоволення.

Активний відпочинок відтворює сили людини в новій

якості, з перевершенням їх попереднього рівня, бо приво-

дить у дію фізичні та психічні резерви. Свідомо вибираючи

заняття, ігри, тренування людина добивається прискоре-

ного розвитку умінь і здібностей, зміцнює здоров’я, збага-

чується духовно. До активного відпочинку відносяться усі

фізично і духовно активні види занять: фізкультура, спор-

тивний туризм, у тому числі і такі ігри, як шахи, шашки,

відвідування кіно, театрів, музеїв тощо. Активний відпо-

чинок інтенсифікує проведення вільного часу, вимагаючи

від людини значних витрат енергії, що посилює її трудову

діяльність, а тим самим і її вплив на соціальні процеси.

До розваг відносимо усе те, що здатне захопити чим-не-

будь, відвернути від чогось обтяжливого, а то і гнітючого,

дати можливість забутись, розвеселитись. Ігри, атракціони,

естрадні шоу, видовища, танці — це ті форми, у яких дана

функція найбільш виражена.

Духовне спілкування — це особливий вид взаємодії

людей. Чим воно характеризується? Невимушеністю, роз-

важністю і прямою залежністю від схильностей та настрою

діючих осіб. На дозвіллі функціонально-рольові «відстані»

між людьми зникають, вони набувають симпатії, спільності

захоплень, інтересів, комунікабельності.

А тепер давайте на основі почутого спробуємо визна-

читись, чи зрозуміли ви, що таке дозвілля, різницю між

активним і пасивним відпочинком, і чи зміните ви свої види

і форми відпочинку, проведення дозвілля після сьогодніш-

ньої нашої з вами розмови.

Бесіда.

Чим ви любите займатися у вільний час?

Як проводить дозвілля ваша сім’я?

Якому виду відпочинку ви надаєте перевагу?

До якого часу вам дозволяють рідні перебувати на вули-

ці у вечірній час?

Учні дають відповіді на кожне запитання. Учитель під-

водить підсумки відповідей, визначає найбільш типове про-

ведення часу учнями чи їх сім’ями.

Заключне слово вчителя.

А на завершення сьогоднішньої години спілкування я

прошу кожного з вас дати відповіді на запитання анкети

«Сім днів повної свободи».

Уявіть собі, що цілий тиждень ти, і тільки ти, будеш ви-

рішувати, що тобі робити, коли лягати спати, як одягатись,

де проводити дозвілля... Що тобі раніше було заборонено,

тепер усе дозволено. Все обов’язкове вчора, сьогодні-завтра

стало необов’язковим. Словом, живи в своє задоволення.

Причому тобі заздалегідь обіцяно, що як би ти себе не вів,

що б не робив у ці дні, ніхто тебе не осудить, не покарає і не

пригадає пізніше. Отже, почали жити в семи днях повної

свободи.

Анкета «Сім днів повної свободи».

1. Про що ти попросиш у ці дні своїх батьків, братів,

сестер?

2. Яке місце в твоєму житті у ці сім днів займуть школа,

дім, вулиця.

3. Чим ти, одержавши свободу, займешся в першу чергу

(назвати свою улюблену справу, захоплення)?

4. Кого з цікавих тобі людей (вказати вік і професію, мож-

на прізвище, але не обов’язково) ти взяв би до себе в то-

вариство на ці сім днів?

5. Де в ці дні ти будеш найчастіше проводити вільний час?

6. Напевне, у тебе є якась мрія. Якщо можна, поділись нею.

І що ти зробиш у ці сім днів, щоб вона здійснилася?

7. Наступив сьомий день тижня «повної свободи». І раптом

тобі оголошують, що його продовжили аж на цілий міся-

ць. І ти... (вислови, що ти відчув і що зробиш у першу ж

хвилину).

Учні дають відповіді на питання анкети, де треба описа-

ти кожен із семи днів тижня.

Категорія: Години спілкування, тренінги | Додав: uthitel (29.07.2018)
Переглядів: 392 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]